Η Ελλάδα στους16 του Μουντιάλ-Νίκησε 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού

Ημ/νία Ανάρτησης: 25 Ιουνίου, 2014

ethniki-podosfairou
Η Ελλάδα είναι στις 16 του Μουντιάλ για πρώτη φορά φορά στην ιστορία της!
Το βράδυ της Κυριακής, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα, σε αγώνα νοκ-άουτ με στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά!

Η Ελλάδα, με το εύστοχο πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε 2-1 την Ακτή Ελεφαντοστού σε συνδυασμό με το επιβλητικό 4-1 της Κολομβίας επί της Ιαπωνίας, πήρε την μεγάλη πρόκριση!

Ήταν η καλύτερη εμφάνιση της Εθνικής σε αγώνα μεγάλης διοργάνωσης. Ένα παιχνίδι που άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς, καθώς ο Φερνάντο Σάντος έκανε δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο 25λεπτο. Πρώτα στο 12′ ο Παναγιώτης Κονέ έδωσε τη θέση του -λόγω θλάσης-στον Ανδρέα Σάμαρη. Στο 24′ ο Ορέστης Καρνέσης, αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση και κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παναγιώτης Γλύκος.

Η ελληνική ομάδα άρχισε να αναπτύσσεται μετά το 25′ και στο 33′ σε αντεπίθεση, ο Χολέμπας είχε ωραίο σουτ στο οριζόντιο δοκάρι και στο 42′ προηγήθηκε με τον Ανδρέα Σάμαρη. Από λάθος του Τιοτέ, ο Σάμαρης πήρε τη μπάλα από τον Μπαμπά, έπαιξε το 1-2 με τον Σαμαρά και έκανε το 1-0.
Στο 74′ ήρθε η ψυχρολουσία με το γκολ του Μπονί που έκανε το σκορ 1-1.
Η ελληνική ομάδα συνέχισε όμως την προσπάθεια. Στο 80′ είχε και τρίτο δοκάρι με τη σέντρα σουτ του Τοροσίδη.

TAGGED: Ποδόσφαιρο,