Ο 18χρονος Στέλιος Πόζογλου έσωσε τον ΠΑΟΚ!!

Ημ/νία Ανάρτησης: 13 Δεκεμβρίου, 2013

PAOK-ALKAMAR-pozoglou

Ο 18χρονος Στέλιος Πόζογλου στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι, ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων την Αλκμααρ (2-2) και γλύτωσε τον ΠΑΟΚ από την ήττα, στην 6η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ.

Με το 2-2 χάθηκε η πρώτη θέση του 12ου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ. Κι αυτό, αφού το πρώτο ματς στην Ολλανδία, είχε τελειώσει 1-1. Τώρα, η ομάδα του Χουμπ Στέφενς, θα περιμένει έως την Δευτέρα για να μάθει την αντίπαλο του στη φάση των «32» της διοργάνωσης.
Η Αλκμααρ προηγήθηκε στο 31′ με γυριστό σουτ του Λαμ, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα με πέναλτι του Λούκας. Το πέναλτι κέρδισε ο Κίτσιου,όταν ανατράπηκε από τον Λιούις. Στο β’ μέρος η Αλκμααρ συνέχισε να απειλεί και ο Γλύκος είχε αποτελεσματικές επεμβάσεις σε σουτ των Μπερχουϊς (57′) και Γκούτμουντσον (61′).

Στο 70′ η Αλκμααρ προηγήθηκε 2-1 με πέναλτι του Γκόρτερ (χέρι του Λάζαρ σε σέντρα του Γκούντμουντσον). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και άρχισε να πιέζει. Στο 74′ ο Λούκας σούταρε άουτ από καλή θέση, ενώ στο 89′ ο τερματοφύλακας της Αλκμααρ, Ντε Βίντερ, εξουδετέρωσε κεφαλιά του Λάζαρ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο νεαρός Πόζογλου εκμεταλεύτηκε τη σέντρα του Λούκας και με κεφαλιά ισοφάρισε.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Κατσουράνης, Τζιόλης, Λάζαρ, Κωνσταντινίδης (56′ Σκόνδρας), Λούκας, Στοχ (74′ Πόζογλου), Αθανασιάδης (64′ Νέτσιντ).

Αλκμααρ: Ντε Βίντερ, Ράινεν, Χαπς (89′ Φαν Οφερεεμς), Λαμ, Χουντ, Γκόρτερ, Γκουντέλι, Μπέρχουις, Λιούις (54′ Γκούντμουντσον), Όφερτουμ (74′ Α. Γιόχανσον), Άβντιτς.