Απόδραση με τρεις βαθμούς από την Θεσσαλία για τον Ήφαιστο Φλώρινας

Σημαντική εκτός έδρας νίκη στη Λάρισα για την ανδρική ομάδα του ΗΦΑΙΣΤΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ καθώς κατάφερε να κερδίσει την τοπική ΕΑΛ με 1-3 σετ, για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 βόλλευ ανδρών.

Σε ένα γήπεδο κόσμημα (ΕΑΚ Νεάπολης) χωρητικότητας 4.000 θέσεων, οι δυο ομάδες έπαιξαν ωραίο βόλεϊ και δικαίως έφτασαν στο 1-1 σετ καθώς οι Λαρισαίοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον αέρα του γηπεδούχου πήραν πρώτοι το προβάδισμα με 1-0 επικρατώντας με 25-22. Οι Φλωρινιώτες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 1-1 κατακτώντας το 2ο σετ με 18-25.

Το 3ο σετ αποδείχθηκε και το πιο αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να φτάνουν στο 24-24, και με τον κεντρικό μπλοκέρ του ΗΦΑΙΣΤΟΥ Κοσμά Καρακασίδη να τελειώνει δυο σημαντικές επιθέσεις με το σετ να καταλήγει στα χέρια της ομάδας της Φλώρινας με 25-27.

Στο 4ο και τελευταίο σετ, έχοντας πλέον το προβάδισμα, η ομάδα της Φλώρινας, με τον Ευθύμη Γαληρόπουλο να σκοράρει κατά ριπάς, έφτασε στο 21-25 για να τελειώσει τον αγώνα με 1-3 σετ και να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Θεσσαλική πρωτεύουσα.

ΕΑΛ – ΗΦΑΙΣΤΟΣ 1-3

(25-22, 18-25, 25-27, 21-25)

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΕΑΛ (Πραπας) Μωυσιαδης, Παπατσιμουλης, Γερομιχαλος, Τσετσιλας, Μπαζιανας, Σιωμος, Πηλιτσης (λ) / Μανταρας, Καλυβας, Ματουλας, Ζησοπουλος, Μαγκουτης

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Γκολιτσης) Πηλιοκατερος, Γρηγοριαδης, Ρεμπουτζιας, Καρακασιδης, Γαληροπουλος, Ιωαννιδης, Αντωνιάδης (λ) / Χρυσαφης, Πετροπουλος, Στεργιου, Τσεμπεριδης (λ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ στο ΔΑΚ ΦΛΩΡΙΝΑΣ με την ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ στις 26 Νοεμβρίου και ώρα 17:00.