Την μεγάλη ανατροπή έκανε ο Μελιτέας 3-2 τον Μακεδονικό FC Θεσσαλονίκης

Ημ/νία Ανάρτησης: 15 Οκτωβρίου, 2018

Τεράστια ανατροπή και εκκωφαντική νίκη του Μελιτέα (3-2 από 0-2!) επί του ιστορικού Μακεδονικού FC Θεσ/νικης – Απόρθητο κάστρο η Μελίτη τρελαίνει την κατηγορία

This is Meliti!! Ποιος πίστευε στο 35’(;;;) και την ώρα που ο Μπερμπερίδης μάζευε την μπάλα από δίχτυα (0-2 και ένα χαμένο πέναλτι του Καρλόπουλου όπου θα μπορούσε το σκορ να είναι 0-3!) ότι οι 3 βαθμοί θα πήγαιναν στη γηπεδούχο. Κι όμως τα παιδιά του Παντελή Τσιλεμάνη το πίστεψαν, αφού αρχικά μείωσαν πριν την ανάπαυλα (Ρωμαίος), ολοκλήρωσαν μια επική ανατροπή (3-2 στις καθυστερήσεις με το δεύτερο γκολ του Ρωμαίου, ενώ νωρίτερα στο 67’ είχε γίνει το 2-2) κόντρα στον ισχυρό αλλά λίγο «μπλαζέ» Μακεδονικό.

Για άλλη μια φορά μίλησε η… ψυχή και η πίστη των παιδιών του Μελιτέα οι οποίοι είχαν αφήσει… μισή την ανατροπή προ 15μερου κόντρα στον Αγροτικό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Μακεδονικό να μπαίνει πιο δυνατά και να πιέζει τον Μελιτέα, παίζοντας σχεδόν στο μισό γήπεδο, μέχρι το δεκάλεπτο όπου και άνοιξε το σκορ. Μετά από ωραία προσπάθεια του Τσουκάνη και σέντρα από αριστερά, ο Καμερουνέζος Μούσα Ποκόγκ με γυριστό σουτ στην κίνηση πέτυχε το 0-1.

Από εκεί και πέρα, οι παίχτες του Παντελή Τσιλεμάνη άρχισαν να βρίσκουν πατήματα στο γήπεδο, φτάνοντας 2-3 φορές στα καρέ του Γουμάγια με αξιώσεις. Σε αυτό το σημείο που είχε ανέβει ο Μελιτέας και κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Μακεδονικός κέρδισε πέναλτι στο 26’ σε ανατροπή του Σοβισλή στον Γαρύφαλο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλόπουλος στέλνοντας τη μπάλα συρτά άουτ. Ότι δεν πέτυχε από τα 11 βήματα, το κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα, σε μια πανομοιότυπη φάση με το πρώτο γκολ, από την ίδια θέση με μονοκόμματο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τον Μακεδονικό. Εκεί που έμοιαζε το παιχνίδι να «γέρνει» προς την μεριά των φιλοξενούμενων, ήρθε το γκολ του Ρωμαίου με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο 44’, να μειώσει σε 1-2 και να στείλει τους συμπαίχτες του με αναπτερωμένο ηθικό στα αποδυτήρια.

Αυτό ακριβώς και έγινε. Οι γηπεδούχοι μπήκανε καλύτερα και πιο αποφασισμένοι στην επανάληψη, με στόχο να φτάσουν στην ισοφάριση. Αφού απείλησαν με πλασέ του Λεζάκη που απέκρουσε ο Γουμάγιας και μια κεφαλιά του Ρωμαίου, ήρθε η σειρά του Μακεδονικού να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καρλόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά ο Μπερμπερίδης έπεσε και μπλόκαρε εντυπωσιακά τη μπάλα.

Έτσι φτάσαμε στο 67’ σε ένα κερδισμένο φάουλ σχεδόν στο κέντρο του γηπέδου, το εκτέλεσε με βαθιά σέντρα ο Μπατμάς, με τον Γουμάγια να «μπερδεύετε» υπό την πίεση του Ρωμαίου, δεν κατάφερε να μπλοκάρει και να στέλνει με το χέρι του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθεια του να απομακρύνει σε δεύτερο χρόνο.

Στη συνέχεια ανέβασε στροφές ο Μακεδονικός, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Ρένο που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπερμπερίδης μια και κεφαλιά του Αγγελούδη,σύρριζα άουτ η μπάλα. Ο Μελιτέας έβγαινε σε «φαρμακερές» αντεπιθέσεις και ότι δε κατάφερε στο 90’ ο Λεζάκης που σούταρε ελάχιστα άουτ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από γέμισμα του Ρωχιού (είχε πάρει τη θέση του Σοβισλή που τραυματίστηκε) στην αντίπαλη περιοχή, ο Ρωμαίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Γουμάγια στέλνοντάς την στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, σε μια «επική» ολική ανατροπή για τον Μελιτέα.

Συνεπώς ο Μελιτέας (ευχάριστη έκπληξη του δυνατού 2ου ομίλου Γ’ εθνικής) φιγουράρει στην 5η θέση παρέα με τους Εδεσσαϊκό, ΑΠΕ Λαγκαδά, Βέροια, Αλμωπό Αριδαίας και.. ξετρελαίνει την ποδοσφαιρική κοινωνία της Φλώρινας, κάνοντας γνωστή την ισχύ του και σε brand names του ποδοσφαίρου της Θεσσαλονίκης.

Μελιτέας Μελίτης: Μπερμπερίδης, Τσώτσος, Σουσανίδης (63’ Κάσα), Σεκουλίδης, Σοβισλής (75’ Ζωχιός), Γεωργιάδης, Γιώσης, Μπατμάς (83’ Γεωργόπουλος), Ντώνος (88’ Αγγέλου), Λεζάκης, Ρωμαίος.
Μακεδονικός: Γουμάγιας, Χατζηκωνσταντίνου, Τριανταφυλλίδης (80’ Δήμου), Δούμας, Τσιαμπάζης, Ζαφειρίδης, Ποκόνγκ (60’ Κρυστάλλης), Γαρύφαλος, Καρλόπουλος, Τσουκάνης, Ρένο (67’ Αγγελούδης).

TAGGED: Ποδόσφαιρο,